Panele podłogowe – drewniane czy laminowane

Bez kategorii 0 comments

Najpopularniejszą i powszechnie stosowaną metodą wykończenia powierzchni podłóg, są panele, funkcjonalne i wyjątkowo proste do ułożenia. Sklepy lub firmy zajmujące się ich produkcją oferują szeroki wybór, a poszczególne wzory różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Panele mogą być drewniane lub laminowane, o różnej długości, szerokości i grubości. Najdroższe, ale jednocześnie najlepiej prezentujące się na każdej podłodze, są zrobione z dwóch lub trzech sklejonych ze sobą warstw drewna, ułożonych prostopadle do siebie. Na warstwę spodnią i środkową składają się listwy z gorszego gatunku drewna, najczęściej iglastego, sosny lub świerku. Warstwa wierzchnia, wykończeniowa, to cienka listewka o grubości maksymalnie 4 mm, zrobiona z dębu, buku, a nawet egzotycznego mahoniu lub teaku. Prostopadłe ułożenie poszczególnych warstw ułatwia ich naturalną pracę, eliminując możliwość rozsychania się, odkształceń i pękania paneli, które następuje najczęściej wzdłuż słojów.

Bardziej funkcjonalne, praktyczne i oczywiście tańsze są panele laminowane. Ich rdzeń stanowi odporna na wilgoć i płyta HDF, od której rodzaju i grubości zależy również wytrzymałość na wgniecenia i uderzenia ciężkich przedmiotów. Płyta od spodu jest pokryta laminatem skutecznie zapobiegającym odkształceniu, a podobny laminat, choć cieńszy, z wydrukowanym wzorem przedstawiającym zazwyczaj słoje drewna, pokrywa wierzch panelu. Dodatkowo jest on zabezpieczony żywicą melaminową chroniącą przed zniszczeniem. Grubość i rodzaj tej warstwy ochronnej decyduje między innymi o odporności na wysoką temperaturę, promieniowanie UV oraz ścieranie.

Author admin

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *